Příběh starého kola

Do cykloservisu přišel starý pán a přivedl s sebou velmi staré pánské jízdní kolo. Nechtěl ho opravit, chtěl nám povědět jeho příběh.
Začal tím, že je mu 92 let a před více než sedmdesáti lety si jako učedník toto kolo sám postavil.  Vzhledem ke svému věku již na něm nemůže jezdit a byl by velmi rád, kdybychom si ho vzali a starali se o něj.  
Vyprávěl, jak se dříve kola nevyráběla způsobem, jaký známe dnes. Existovala spousta malých zámečnických dílen, které nakupovaly trubky, mufny, řidítka, kola a z těchto jednotlivých komponentů skládaly na zakázku nádherná kola. Co kus, to originál. Zákazníka změřili a podle tabulky nařezali délky trubek a sletovali pro něj rám na míru. Takto zhotovený rám nalakovali asfaltovým lakem a vyleštili do vysokého lesku.
Potom přišla na řadu montáž komponentů, na kola nasadili balónové pneumatiky Baťa a pro kolo si mohl přijít zákazník. Takové prvorepublikové kolo stálo spoustu peněz, proto si ho každý majitel velmi cenil a vlastně je užíval po celý svůj život. Stejný vztah k němu měl i náš vypravěč. Neměl komu ze své rodiny kolo zanechat a toužil, aby o něj bylo i dál dobře postaráno; aby bylo v rukou toho, kdo ocení starou poctivou výrobu.
Kolo jsme velmi rádi převzali do péče a, protože i my milujeme kola, rozhodli jsme se toto vystavit na čestné místo do výlohy.
I Vy je můžete přijít obdivovat.